PaedDr. Václav Homolka

Senátor parlamentu ČR za volební obvod č.5 Chomutov

Kosovo - to je obchod s narkotiky a zbraněmi

kosovo1(3).jpg
Vyhlášení nezávislosti Kosova je porušením mezinárodního práva a bude destabilizovat celou Evropu. Prohlásil to v pořadu Nedělní partie televize Prima předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.
Filip v pořadu řekl nezávislosti Kosova jasné »ne« a ztotožnilo se s ním i 85 procent hlasujících v televizní anketě.»Je to krok odporující mezinárodnímu právu a destabilizuje celou Evropu. Doufám, že naše vláda Kosovo neuzná, už proto, že bylo vyhlášeno jednostranně,«uvedl Filip. Za obrovskou chybu považuje také prapodivný postoj některých vládních politiků,kteří sice tvrdí, že s uznáním Kosova váhají,ovšem naznačují, že po chvilce formálního lavírování Kosovo stejně uznají.
»Je to věc zásadně protievropská a protidemokratická. Chtěl bych upozornit, že ještě v roce 1998 byla UCK na americkém seznamu teroristických organizací. Pak z něj najednou vymizela a dnes je kosovskou vládní stranou.«

»Kosovo je stát založený na prodeji narkotik a obchodu se zbraněmi,«prohlásil Filip a pojmenoval tak otevřeně to,o čem se jiní politici bojí nahlas mluvit.
Filipovo stanovisko v pořadu podpořil i bývalý ministr zahraničí ČSFR Jiří Dienstbier.»Vyhlášení nezávislosti Kosova je v totálním rozporu s mezinárodním právem a helsinskými dohodami. ČR by tudíž měla být proti,«prohlásil Dienstbier. Ten vyhlášení Kosova a hlavně jeho uznání Američany a některými západními zeměmi označil za »nejhorší ze špatných řešení« a za »skok do neznáma«. Dienstbier přirovnal pozici Kosova k problému Kašmíru,Abcházie, Osetie či Palestiny. Ve všech těchto případech se dlouhá léta brání násilnému řešení a jedná se, v Kosovu se najednou Západ pokusil se problému rychle zbavit a nemyslel přitom na důsledky. »Vytváří se mnoho nových problémů. Rusko aČína zabrání vstupu Kosova do OSN,takže ta nezávislost je stejně k ničemu. Ostatně jakápak nezávislost,bude to protektorát. Struktury OSN jen budou nahrazeny strukturami EU,«řekl Dienstbier.
»Hadí přístup«Topolánkovy vlády v pořadu pak reprezentoval místopředseda ODS Pavel Bém.»To je strašně složitá otázka,říci jasné ano či ne je zavádějící. Problém je,že to je jednostranný akt.. Jak bychom se asi dívali na to, kdyby si slovenští Maďaři na jihu Slovenska vyhlásili samostatný stát.. Ale musíme také vidět,že značná část klíčových mezinárodních hráčů Kosovo podpořila. Stát stranou nás může poškodit. Časem nám nic jiného nezbude než samostatnost Kosova uznat. Vlak se prostě rozjel a už z něho není možné vystoupit. Že však hrozí obnovení studené války,to je prostě realita,«vysvětlil bezskrupulózně Bém postoj české pravice.

zobrazeno 2212x, vytvořeno 25.2.2008 08:48

Přiložené obrázky

  • kosovo4.jpg
 
 

Copyright © 2007 Beaver Site Studio Graphic - všechna práva vyhrazena

webdesign, code by Rony

php, redakční systém by Martin Žaloudek