PaedDr. Václav Homolka

Senátor parlamentu ČR za volební obvod č.5 Chomutov

Maturity: matematické waterloo

halonoviny_logo.jpg
Václav Homolka: Problém je, že žáci se už neučí základnímu logickému myšlení.

Maturanti se výrazně zhoršili v matematice. Zatímco loni propadlo u státní maturity z matematiky 20,5 procenta studentů, letos to bylo již 24 procent z nich. Ve čtvrtek to oznámil ministr školství Marcel Chládek.

Chládek na tiskové konferenci nad výsledky kroutil hlavou a postěžoval si, že maturanti v matematice prokazovali neznalosti učiva základní školy. »Chybí tam triviální základní logické uvažování u úloh, které může člověk vyřešit, aniž by měl k tomu byť sebemenší penzum základních informací, stačí k tomu pouze logické uvažování,« komentoval ministr výsledky maturitních testů. Výuku tohoto předmětu je nutno zlepšit, situace již je alarmující, varoval ministr. Způsob výuky se podle ministra musí změnit už od základních škol. Pomoci by mělo i vzdělávání učitelů.
  
Senátor KSČM Václav Homolka nebyl matematickým waterloo českých maturantů nijak překvapen. »Ten problém je letitý. Žáci se už neučí základnímu logickému myšlení. A toto logické myšlení nemá být jen výsadou hodin matematiky, mělo by se prolínat všemi předměty,« řekl Haló novinám Homolka, podle něhož je zřejmé, že předlistopadové školství dosahovalo ve výuce matematiky lepších výsledků. Je to čím dál zřejmější a přišel čas si přiznat, že bude třeba se v mnohém z minulosti inspirovat. Co se Homolkovi nezdá, je Chládkův důraz na to, že problém by mělo vyřešit vzdělávání učitelů. »Co po těch učitelích chceme, když je nedokážeme slušně zaplatit. Každá vláda halasí, že školství je její prioritou, ale když přijde na věc a mělo by se učitelům přidat, skutek utek,« upozornil Homolka.Lépe si letos žáci vedli u maturity z cizích jazyků, neúspěšnost tam byla jen 3,6 procenta, u češtiny ještě méně - 2,7 procenta. Ale i to je oproti loňsku mírné zhoršení, loni totiž z cizích jazyků propadlo jen 2,6 a z češtiny 2 procenta.  

Výpis s výsledky dostanou studenti v pátek, kdy také začínají ústní zkoušky státních maturit. K letošním maturitám šlo celkem 87 500 studentů. Testy a písemné práce se konaly od 2. května. Studenti se také letos mohli nově zaregistrovat do výsledkového portálu, díky čemuž dostanou své opravené testy e-mailem a mohou se podívat, v čem chybovali. Slohové práce z češtiny se totiž opravují přímo na školách. Písemné práce z cizích jazyků opravují hodnotitelé maturitního centra Cermat. Ústní zkoušky potrvají do 10. června. Celkové výsledky státních maturit se studenti dozvědí v polovině června. Mohou se proti nim odvolat. Zkoušky letos vyšly na 154 milionů korun. Kromě státních maturit si školy pořádají ještě vlastní, takzvané profilové zkoušky z odborných předmětů. Na příští roky ministr Chládek plánuje elektronické testování, odlišné zkoušky pro gymnázia a střední odborné školy či povinnou matematiku.

zobrazeno 1055x, vytvořeno 20.5.2014 21:01

 

Copyright © 2007 Beaver Site Studio Graphic - všechna práva vyhrazena

webdesign, code by Rony

php, redakční systém by Martin Žaloudek