PaedDr. Václav Homolka

Senátor parlamentu ČR za volební obvod č.5 Chomutov

Špatné čerpání peněz ohrožuje školství

halonoviny_logo.jpg
V Operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace byly vyhlášeny výzvy, na které nebyl dostatek peněz z Evropské unie. Některé z nich tak mohou být zrušeny, protože jinak by hrozilo, že se budou muset uhradit z národních peněz.

Na včerejší tiskové konferenci to řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD). Mohlo by se to týkat například výzvy na přilákání zahraničních vědců a odborníků na vysoké školy, která je nyní pozastavena. »Já bych ji velmi podporoval, ale mým předchůdcem to bylo podepsáno v době, kdy bylo jasné, že na to evropské prostředky vydány nebudou,« komentoval Chládek problém této výzvy. 

Senátor Václav Homolka (KSČM) uvedl v této souvislosti, že Česká republika je v čerpání peněz z EU nejhorší. »Je to vina ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj. Bylo by dobré v Bruselu vyjednat, aby se ty peníze mohly posunout a převést do dalšího období,« uvedl Homolka s tím, že by se měli hledat viníci. »Někdo za to může, a to konkrétní osoby,« zdůraznil Homolka.

Některé vysoké školy a vědecké instituce si už působení zahraničních kapacit předběžně vyjednaly, protože s penězi v rámci této výzvy počítaly. Ministr se proto chce sejít s rektory a předsedou Akademie věd, aby s nimi projednal další postup. Je totiž možné tyto částky proplatit z národních zdrojů, ale pak by se vysoké školy musely omezit v jiné položce. Další výzvy, kterých by se to mohlo dotknout, nechtěl zatím konkretizovat.

Podle Chládka v tomto programu v minulosti vznikla nadmíra závazků. Na možný problém upozorňoval již audit ministerstva financí z roku 2012. »Vzniklo to v delším časovém úseku. Byla to snaha zrychlit čerpání evropských fondů za cenu převaření toho operačního programu,« řekl ministr. Ze současné situace neviní své předchůdce Petra Fialu a Dalibora Štyse, ale kompetentní úředníky. Ti prý měli vedení resortu o této hrozbě informovat.

Operační program Věda, výzkum a inovace Chládek označil za nejhůře čerpaný program v České republice. Hrozí, že z evropských peněz v jeho rámci nebude vyčerpáno až deset miliard korun. Ministerstvo proto přijalo krizový plán, který by měl ztráty minimalizovat. Náměstkyně zodpovědná za evropské fondy Petra Bartáková podle Chládka odhaduje, že by se v ideálním případě mohla ztráta snížit až na šest až 6,5 mld. korun.

zobrazeno 1046x, vytvořeno 20.5.2014 21:07

 

Copyright © 2007 Beaver Site Studio Graphic - všechna práva vyhrazena

webdesign, code by Rony

php, redakční systém by Martin Žaloudek