PaedDr. Václav Homolka

Senátor parlamentu ČR za volební obvod č.5 Chomutov

Stát by neměl rezignovat na úlohu při výchově dětí

halonoviny_logo.jpg
Stát by neměl rezignovat na svoji úlohu při výchově nejmenších dětí, tvrdí komunističtí senátoři Marta Bayerová a Václav Homolka.

Zákon o dětských skupinách, který budou na červencové schůzi Senátu projednávat, tuto podmínku nesplňuje, proto nemůže počítat s jejich podporou.
Při schvalování zákona o dětských skupinách, které mají být alternativou mateřským školám, lze v horní komoře očekávat rozsáhlou debatu. Výhrady už při jejím projednávání ve sněmovně měli nejen komunističtí zákonodárci, ale také poslanci z dalších klubů. Řada z nich dává přednost tradičním formám péče o nejmenší děti. »Mám velké výhrady k definici
dětských skupin. Obávám se, že mohou ‚sklouznout‘ k pouhému hlídání dětí, které budou pohromadě bez rozdílu věku. Bez požadavku na stravování
může dojít k problémům vzhledem k sociální struktuře rodin,« řekla našemu listu Marta Bayerová. Nechápe prý, proč by se nemělo raději vrátit k podpoře klasických mateřských školek, které vyhovovaly po všech stránkách. »Norma tak, jak je předložena, neřeší otázku, kdo zaručí patřičnou přípravu předškoláků, nebo kdo a za jakých podmínek bude tyto ‚skupiny‘ provozovat,« dodala s tím, že bez patřičných jasně uvedených pravidel nemůže pro předlohu zvednout ruku.
Podobně reagoval také její stranický kolega Václav Homolka. »V naší zemi byl vybudovaný výborný systém předškolního vzdělávání, který nám řada zemí záviděla. To, že se nyní k této úpravě vůbec sahá, pokládám za smutné, nicméně jde o výsledek politiky minulých vlád, které se k rodinám
s dětmi chovaly velmi špatně,« konstatoval senátor. Na vytváření dětských skupin se dívá se značnými obavami, jde podle něj o záměr připravený velmi narychlo, bez patřičného vyzkoušení a ověření. »Mám strach, že hlídání dětí ve skupinách bude ponecháno na lidech, kteří to nebudou brát jako určité poslání, ale pouze jako práci, z níž mají peníze.
Stát by neměl rezignovat na svou úlohu při výchově nejmenších dětí, měl by být garantem kvalifikace učitelek, které se budou o tyto děti starat, « dodal Homolka s tím, že navržená předloha tuto podmínku v žádném případě nesplňuje.

Staří lidé by neměli strádat

 Naopak s podporou komunistických senátorů může počítat vládní návrh na rychlejší růst penzí, jako byl před úspornými opatřeními pravicového kabinetu. Valorizovány mají být o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Nyní jsou zvyšovány o třetinu růstu spotřebitelských cen. 

   »Státní rozpočet se dlouhodobě tvořil na úkor důchodců, takže jde spíše o narovnání stavu, které mělo přijít už dříve. Určitě to podpořím, předpokládám, že v budoucnu bude docházet ke zvyšování penzí tak, aby se staří lidé nemuseli bát, že budou na obtíž, nebo že budou strádat,« uvedl Homolka.

Horní komora bude na své schůzi, která začne příští středu, rozhodovat také o návrhu, který má umožnit státu vyplácet vyšší výkupní ceny za zemědělskou půdu pro stavbu silnic. Odhadní cena se bude moci zvýšit až šestnáctinásobně. Vlastníci pozemků by tak mohli získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Zákon nyní umožňuje vyplácet bonusy od osmi do 35 korun za čtvereční metr, tedy dvojnásobek odhadní ceny, což podle vlády není dostatečně motivační.
Senátoři budou projednávat také odpadovou novelu, v níž chtělo ministerstvo životního prostředí původně zvýšit poplatky za svoz komunálního odpadu nebo stanovit přísnější podmínky pro jeho třídění. Po kritice od svého záměru prozatím ustoupilo, a novela tak upravuje pouze nakládání s elektroodpadem podle unijních pravidel.

zobrazeno 968x, vytvořeno 7.7.2014 12:18

 

Copyright © 2007 Beaver Site Studio Graphic - všechna práva vyhrazena

webdesign, code by Rony

php, redakční systém by Martin Žaloudek