PaedDr. Václav Homolka

Senátor parlamentu ČR za volební obvod č.5 Chomutov

V Klášterci cinkaly sklenice ještě v sobotu večer

cv_klasterec_radnice_denik-380.jpg
Klášterec nad Ohří - Drtivou výhrou v Klášterci skončily komunální volby pro stranu PRO Sport a Zdraví v čele se současnou starostkou Kateřinou Mazánkovou. Kdo všechno usedne v zastupitelské lavici?

Strana starostky Mazánkové získala 24,73%, čímž si zajistila sedm mandátů z celkových 21. Na druhém místě skončila KSČM s 13,17%, což pro stranu v čele se senátorem Václavem Homolkou představuje čtyři mandáty. Potenciální koalice těchto dvou stran by získala těsnou nadpoloviční většinu v zastupitelstvu. Dohoda se dá považovat za poměrně jistou ještě v sobotu večer, asi jen hodinu po zveřejnění výsledků, se zástupci obou stran sešli na radnici, kde si slavnostně připili a jednali o budoucí spolupráci.

Seznam zvolených zastupitelů si můžete rozkliknout vpravo, jejich fotografii najdete v galerii.

Na radnici s komunisty … a dál?

Jak se ale zdá, u koalice PSZ a KSČM to skončit nemusí. „Jednání nejsou u konce a ještě včera jsme jednali s dalšími zvolenými zastupiteli. Uvidíme, jak se nakonec dohodneme. Určitě ale chceme silnou koalici, aby byl ve městě klid," řekla starostka Kateřina Mazánková. Ve finále se tak může do koalice dostat další z pěti stran, které získaly shodně po dvou mandátech. Budoucí koalice by přizváním další strany či stran místo většiny těsné měla většinu pohodlnou.

S ohledem na výsledky voleb je celkem jasné, že stávající starostka zůstane ve funkci, post místostarosty zřejmě získají druzí komunisté. V takovém případě by se druhým člověkem na radnici stal nejspíše Jaroslav Kohout, dvojka kandidátky a zatím ještě stále tajemník úřadu, ve hře je i Jaroslav Ježek.

Jak se v Klášterci nakonec strany dohodnou a kdo bude s kým vládnout se najisto dozvíme pravděpodobně během několika málo dní. Předzvěst silné koalice v čele se současnou starostkou a výměna téměř poloviny stávajícího zastupitelstva za nové a v některých případech i celkem apolitické tváře vytváří mnoho možných scénářů budoucího směřování města. A výsledky také tlumočí další věc - podle voličů byl „převrat" před dvěma lety na klášterecké radnici na místě a úlohy starostky se Mazánková zhostila více než dobře. 

Autor: Václav Kešner Mgr.

zobrazeno 887x, vytvořeno 19.10.2014 20:24

 

Copyright © 2007 Beaver Site Studio Graphic - všechna práva vyhrazena

webdesign, code by Rony

php, redakční systém by Martin Žaloudek