PaedDr. Václav Homolka

Senátor parlamentu ČR za volební obvod č.5 Chomutov

Ostrá slova kvůli komunistům v radě v Chomutově. Poslanec ODS mluví o zlých vlcích, kteří nás sežerou

listy-logo2.png
Komunisté jsou zlí vlci, nedělejme ze sebe kůzlátka. I to zaznívá v diskuzi nad prohlášením Hnutí PRO! Kraj, které chce zakotvit odpor k rudé straně přímo do stranických stanov. Uskupení ze severních Čech tak v něčem připomíná iniciátory někdejšího protiextremistického Bohumínského usnesení, které v roce 1995 přijala ČSSD. Hnutí PRO! Kraj se totiž koncem týdne distancovalo od své vlastní odnože v Chomutově, která uzavřela koaliční dohodu s KSČM. Máme vyjádření chomutovských komunistů.

Takzvané Bohumínské usnesení přijali sociální demokraté na svém sjezdu v roce 1995 v Bohumíně. Zakázali jím politickou spolupráci s několika extremistickými stranami, včetně KSČM. S něčím podobným teď po komunálních volbách přichází severočeské Hnutí PRO! Kraj, které možná pomohlo Chomutovu sesadit takzvané kmotrovské strany ODS a ČSSD. Ovšem chomutovské PRO! nemá problém s místními komunisty spolupracovat a v uskupení je tak rozkol.

„Hnutí PRO! Kraj se distancuje od spolupráce s jakýmikoliv extrémistickými uskupeními, mezi která komunistická strana patří. Zástupci z Chomutova otevřeně popsali důvody i pro ně těžko akceptovatelné, ovšem v zájmu občanů města nevyhnutelné koaliční smlouvy. Přestože důvody a argumenty PRO! Chomutov jsou pragmatické a bolestivé, přesto se s nimi výkonný výbor nemůže ztotožnit,“ uvedl manažer hnutí Leo Steiner a dodal: „Tato zásada bude rovněž na nejbližším jednání nejvyššího orgánu Hnutí PRO! Kraj ukotvena v jeho stanovách.“

Slepice nebo vejce dřív? Teď nás chcete vypoklonkovat?

K věci se vyjádřil chomutovský zastupitel za KSČM Jaroslav Komínek, který pro pochopení připomíná, že hnutí PRO! Chomutov bylo první a takříkajíc zakládající. „Až několik let poté vznikla další PRO! Historicky pouze připomenu, že toto sdružení vzniklo jako reakce proti tehdejší primátorce Řápkové a praktik lidí z ODS v Chomutově. Od začátku těchto demonstrací a nepokojů jsme stáli společně s tímto sdružením na jedné straně. Jednou na demonstracích a poté i čtyři roky v opozici. Nyní máme možnost konečně změnit to, zač jsme tehdy demonstrovali a je s tím problém?“ nechápe, proč by měli komunisté jít od kormidla, které spolu s hnutím roztočili v zájmu stejných vizí.

S tím souhlasí i předseda spolku PRO! Chomutov Jan Hartman. „Asi by bylo vhodné položit si otázku, co bylo dříve, zda vejce, nebo slepice,“ vzkazuje výkonnému výboru a dodává: „Pokud se od našeho jednání distancuje, za sebe mohu sdělit, že mi je to úplně fuk.“

Podobnost s oranžovým usnesením. Jen žabomyší války a nedozrálost

„Myslím, že tato obdobná usnesení mají jak ODS, tak ČSSD. Vždy s tím byly problémy a vždy kolem toho vznikaly zbytečné emoce. Dnes není prostor na tyto žabomyší války a je potřeba začít řešit jiné podstatné problémy. Jen mne zaráží, že regionální sdružení, které se distancovalo od politických stran, nyní takto zbytečně politikaří,“ vyjadřuje se k tomu zastupitel Komínek, který je zároveň asistentem senátora a krajským radním.

Připomeňme, že Jaroslav Komínek je dlouhodobě v silném názorovém rozkolu s Leo Steinerem z hnutí PRO!, mediálně známým protikorupčníkem. Dá se říci, že oba pánové mají mezi sebou doslova osobní spory.

„Takové politikaření se do budoucna zcela jistě nevyplatí. Jde o krátkozraké rozhodnutí, které nevychází z konkrétní situace v Chomutově, a občané to podle toho vyhodnotí. Obdobně se chovala v minulosti ODS a nemyslím si, že by to voliči chápali jako dobrý krok správným směrem,“ dodává téměř shodně chomutovský senátor Václav Homolka (KSČM), který připomíná, že i přímo na úrovni Ústeckého kraje vládnou komunisté se sociálními demokraty, což hovoří samo za sebe. „Vždycky je lepší spolupráce než konfrontace! Také to znamená více práce a zodpovědnosti, a tak zřejmě ještě Hnutí PRO Kraj politicky nedozrálo, což mě osobně mrzí, ale respektuji jejich názory,“ doplňuje.

Samotné Bohumínské usnesení, s nímž mají avizované kroky mít společnou notu, považuje Homolka za překonané. „Mělo by se přehodnotit, ostatní by se alespoň mohli poučit,“ myslí si, že i sociální demokracie sama by měla udělat v tomto směru jistý krok. „Popravdě si myslím, že v PRO! Chomutov je dostatek rozumných a konstruktivních lidí, kteří si plně uvědomují situaci v Chomutově. To aby tuto naši spolupráci někdo hodnotil, si bude muset počkat na konec volebního období,“ dodává.

Komunisté jsou zlí vlci

Distanc vůči komunistům má ale u některých podporu. Leo Steiner má tak podporu například v občanském demokratovi z Ústí nad Labem, Radimu F. Holečkovi, který je známý svým silně antikomunistickým zaměřením. Zakotvení zákazu spolupráce s komunisty se nebrání, ba naopak. „Naprosto to vítám. Pouštět komunisty k moci, to je jako otevírat dveře zlému vlkovi. A tak hloupá kůzlátka snad už nejsme. Anebo jsme nepoučitelné Karkulky?“ ptá se řečnicky svých politických kolegů.

zobrazeno 1058x, vytvořeno 20.10.2014 23:54

 

Copyright © 2007 Beaver Site Studio Graphic - všechna práva vyhrazena

webdesign, code by Rony

php, redakční systém by Martin Žaloudek