PaedDr. Václav Homolka

Senátor parlamentu ČR za volební obvod č.5 Chomutov

Svět se ocitl v kritickém bodě

Banner_Podeko.jpg
Rozhodující většina občanů naší země nemá zájem nechat se zavléct do válečného konfliktu se slovanskými sousedy. A komunisté musí být v čele odporu proti organizátorům válečných katastrof. Právě to označil za »prvořadý úkol« na sobotním 13. zasedání Ústředního výboru KSČM jeho předseda Vojtěch Filip.

Filip hovořil přímo o tom, že žijeme v »napjaté mezinárodní atmosféře«. »V souladu s naším politickým a volebním programem – naše země nesmí a nebude podporovat žádné kroky, které by směřovaly k válečnému konfliktu, který by měl nedozírné otázky,« konstatoval Filip a připojil, že je potřeba v rámci Evropské unie důrazně požadovat změnu politiky vůči Ruské federaci a Ukrajině. »EU a ČR by neměly podporovat dále žádné sankce vůči Ruské federaci a měly by naopak požadovat jejich ukončení,« řekl Filip.
Druhým úkolem podle něj je zásadně odsoudit postup ukrajinské vlády, která používá armádu proti vlastním občanům a eskaluje občanskou válku v zemi. Kritiky se dočkala i zahraniční politika USA, která vyvolává spory nejen v arabských zemích. »Neměli bychom si nechat vnutit smlouvu typu TTIP, tedy obchodní vazalství Evropy vůči Spojeným státům,« zdůraznil.

Jako před 2. světovou válkou

Členy pléna seznámil předseda ÚV KSČM i s obsahem listopadové 16. mezinárodní porady komunistických a dělnických stran, na níž zaznělo, že »svět se ocitl v kritickém bodě« a že »čelíme akutní hrozbě nacistických diktatur a z toho vyplývající války«. »Připomínám to, co analytici nazývají kritický bod. Je to stav společnosti, kdy po jeho překročení se stanou společenské
procesy neřiditelné, a může nastat takový chaos, že se překročí mez, za níž už je jen válečný konflikt. Je tedy nejen možné, ale dokonce nutné přirovnat situaci k tomu, co se tady dělo těsně před 2. světovou válkou,« uvedl.
Dále hovořil o tom, že ve společnosti probíhá boj o odkaz roku 1989 i o lživé interpretace týkající se osvobození naší vlasti od fašistického Německa, jehož 70. výročí si v nadcházejícím roce připomínáme. V souvislosti s říjnovými komunálními volbami poděkoval všem, kteří svojí aktivitou přispěli k dobrému výsledku ve své obci, ale zároveň zkritizoval některé organizace, kde byla práce rozdílná, a na výsledku voleb se to naopak projevilo negativně.

Chodit mezi občany

První místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek seznámil členy pléna s hodnocením podzimních komunálních a senátních voleb, s výhledem na příští volební období. Představil rovněž přílohu k materiálu, v níž se porovnávají počty koalic s účastí KSČM v okresních a statutárních městech, počet radních, starostů a místostarostů za KSČM po volbách 2010 a 2014. Zde je rozdíl, například v porovnání se Senátem, veskrze pozitivní: přibyl jeden primátor, šest místostarostů (náměstků primátora) a pět radních.
Naznačily zároveň recept, jak do budoucna oslovit více občanů. »Na pražské radnici byly dosud čtyři subjekty, teď jich je sedm. ODS přišla o dvanáct mandátů, TOP 09 o deset, ČSSD o šest, zatímco KSČM jeden mandát přibyl.
Vyplatilo se, že zastupitelé pravidelně konají cesty ven mezi občany, aby lidé věděli, co se na magistrátu děje.«

Podobně mluvil i v následné podnětné diskusi, věnované hlavně nepřesvědčivému celkovému výsledku strany v podzimních volbách, senátor Václav Homolka, který je zároveň radním v Klášterci nad Ohří. »My jsme ve volbách posílili ze tří na čtyři zastupitele, z tradičních
stran jsme na tom nejlépe. Více získali jen Nezávislí, s nimiž jsme teď v koalici a máme místostarostu. Osvědčila se nám kampaň z očí do očí. Je to jen o tom, jak chodíme mezi lidi. To za nás vedení strany neudělá. Nesvádějme proto vinu tam, kde se neuspělo, na někoho jiného, ale hleďme v první řadě sami na sebe,« řekl Homolka.
S podnětnými příspěvky vystoupili na sobotním zasedání ÚV KSČM rovněž Zdeněk Štefek, Oldřich Bubeníček, Martin Juroška, Marta Semelová, Viktor Pázler, Ladislav Mlčák, Emil Pernica a další.

Poslanci KSČM zabránili skokovému navýšení platů

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik reagoval na některé kritické příspěvky týkající se úpravy platů ústavních činitelů. »Byla to z naší strany dobrá taktika. Tím, že jsme podpořili tříprocentní
nárůst dle návrhu pana Hamáčka, jsme zabránili skokovému navýšení platů od nového roku,« řekl Kováčik a místopředsedkyně ÚV KSČM Miloslava Vostrá připojila i konkrétní čísla o tom, jak byla celá sněmovna při hlasování roztříštěná. »Kdybychom hlasovali
pro nulové navýšení, tak by to stejně vzhledem k roztříštěnosti poslanců neprošlo, a tím bychom od ledna měli ještě mnohem vyšší základ platu. A tomu jsme chtěli zabránit,« řekla Vostrá.

Vláda nevládne

Ústřední výbor KSČM v sobotu schválil stanovisko k aktuální politické situaci. Píše se v něm, že vláda pro neschopnost jednat mezi sebou i s opozicí neřeší závažné společenské problémy a ekonomickou situaci občanů, ale i celé České republiky.  FOTO - Haló noviny/Vladimír SLOBODZIAN 

zobrazeno 1415x, vytvořeno 15.12.2014 14:43

 

Copyright © 2007 Beaver Site Studio Graphic - všechna práva vyhrazena

webdesign, code by Rony

php, redakční systém by Martin Žaloudek