PaedDr. Václav Homolka

Senátor parlamentu ČR za volební obvod č.5 Chomutov

Jirkov: Zoufalí vlastníci bytů podepisují petici za důstojné bydlení

cv-petice-svj_denik-605.jpg
Jirkov - Petici za důstojné bydlení podepisují členové jednotlivých společenství vlastníků bytů (SVJ) v panelových domech v Jirkově. Reagují tak na praktiky spekulantů, kteří v jejich domech skoupili byty za účelem dalšího pronájmu.

V drtivé většině se do těchto bytů stěhují sociálně slabé a problémové rodiny z celé republiky. Tito lidé jsou hluční a nemají k místu svého nového bydliště žádný vztah, naopak společný majetek SVJ často poškozují a ničí.

Podpisy přibývají

„Za tři dny od vzniku petice se nám už podařilo shromáždit na 700 podpisů. Budeme v iniciativě pokračovat do doby, než kompetentní místa začnou naši neúnosnou situaci řešit," uvedl člen petičního výboru a předseda SVJ v jirkovské městské části Nové Ervěnice Miroslav Rozsypal.

Nic neudělali, trpí

Připomněl, že lidé si své byty před lety legálně odkoupili, řádně odvádějí předepsané platby do společného fondu, přesto se v dohledné době mohou ocitnout na ulici. „Spekulanti jednak okrádají stát, když od svých nájemníků požadují nehorázné, mnohokrát předražené nájemné. Nepochopitelné pak je, že stát poskytuje těmto nájemníkům jen na základě potvrzení majitele bytu - my těmto spekulantům říkáme investoři - sociální příspěvek na bydlení právě v té nehorázné výši. Celou částku pochopitelně shrábne investor. Má tak bezpracný, velmi tučný zisk. Pro nás ale mnohem horší je, že tito spekulanti neodvádějí platby do společného fondu. SVJ se tak zadlužují, finanční problémy už má 18 z nich. Hrozí odpojení elektřiny i vody," upozornil Rozsypal.

Neúčinné žaloby

SVJ se brání tím, že spekulanty-investory žaluje u soudu o dlužnou částku. Je to ale podle členky petičního výboru a předsedkyně SVJ Na Borku Vlasty Kubaczkové běh na dlouhou trať. „Musíme podávat každou žalobu jednotlivě. Když odhlédnu od skutečnosti, že za vypracování žaloby musíme zaplatit právníkům, na každý rozsudek čekáme dva až tři roky. Ani tak se ale nemůžeme radovat. I když soud náš nárok uzná, dlužník žádné peníze stejně nezaplatí. Vyhlásí osobní bankrot, nebo je bez majetku a placení se vyhýbá. A my díky platné legislativě jsme ve vymáhání prakticky bezmocní," upřesnila.

Před krachem

Neblahou zkušenost s neplatiči, kteří ale v některých případech inkasují z předražených nájmů každoročně i milionové částky, má členka petičního výboru a předsedkyně SVJ v jirkovské Krušnohorské ulici se 48 byty Iveta Kaňuková. „Jeden z investorů zakoupil v našem domě devět bytů, druhý pět. Dluh jednoho z nich už dosáhl bezmála 700 tisíc korun. Stalo se nám tak, že jsme měli na společném účtu jen pět tisíc korun. Hrozila odstávka dodávek energií a vody. Zatím jsme se dohodli na splátkovém kalendáři. Je to ale hrozná nejistota, v níž jsme se ocitli naprosto nevinně a nezaslouženě. Reálně nám hrozí krach," popsala.

Hledají pomoc

Členové petičního výboru se obrátili o pomoc také na poslance a senátory. Uvědomují si, že současnou situaci je nutné řešit na úrovni sněmovny a vlády, a to změnou legislativy.

„Náměstek ministryně práce a sociálních věcí uvedl, že řádění spekulantů měl učinit přítrž zákon o hmotné nouzi. Řada z nich ale údajně našla cestu, jak jej obejít. Nyní proto ministerstvo připravuje nový zákon o sociálním bydlení. Začne však platit nejdříve za dva roky. To je pro nás opravdu velmi pozdě. Do té doby může zkrachovat několik SVJ a jejich členové asi půjdou bydlet do lesa," přiblížil neúnosný stav Rozsypal.

Nutná novelizace zákona

Pomoc přislíbil i senátor za Chomutovsko za KSČM Václav Homolka. „Rychlá náprava vede přes co nejrychlejší novelizaci zákona, který musí iniciovat zákonodárci, tedy poslanci, vláda či kraj. Osobně vaši snahu podpořím a věřím, že se přidají i ostatní senátoři. S problémem spekulantů se setkáváme zejména právě v Ústeckém a Karlovarském kraji, kde se už ukazuje jako obrovský problém," řekl při pondělním setkání se členy petičního výboru Homolka.

Podpisy, podpisy

Doporučil také, aby petici podpořilo co nejvíce lidí. „Pokud by se vám podařilo nasbírat deset tisíc podpisů, musel by se peticí zabývat i Senát. Umožnilo by nám to přizvat také poslance a ministry ze stran a hnutí současné vládní koalice, kteří jsou kompetentní problém řešit. To by bylo velmi účinné. Věřím, že by se začalo něco dít a legislativní proces by se tak urychlil," dodal Homolka.

dnes 14:43

Autor: Jan Foukal Mgr.

zobrazeno 2837x, vytvořeno 5.3.2015 20:33

 

Copyright © 2007 Beaver Site Studio Graphic - všechna práva vyhrazena

webdesign, code by Rony

php, redakční systém by Martin Žaloudek