PaedDr. Václav Homolka

Senátor parlamentu ČR za volební obvod č.5 Chomutov

Je práce učitelů a pedagogů adekvátně oceňována a uznávána naší společností?

_nahled_800x533_DSC_0001.jpg
V roce 1980 jsem absolvoval PF v Ústí nad Labem a nastoupil jako učitel na SOU strojírenské v Klášterci nad Ohří. Učení mi bylo povoláním i posláním zároveň. Společensky šlo o profesi uznávanou, finančně to mohlo být lepší, zvláště, když také manželka byla učitelkou. Úroveň platů však nedosahovala takových rozdílů jako dnes a učitelé často za symbolickou odměnu nebo i zdarma vedli různé sportovní a kulturní kroužky, kde se mohli mladí lidé pobavit a seberealizovat. Učitelé byli více v kontaktu s žáky i mimo školu a rodiče většinou plně respektovali a uznávali jejich autoritu. Dobře si vzpomínám na pobyt ve škole v přírodě, sportovní výjezdy nebo profesní soutěže zručnosti učňovské mládeže na Slovensku.

Současnost je poněkud jiná. Doba je uspěchaná, bez záruky základních jistot, takže rodiče nemají na děti čas a ty jsou agresivnější a hlavně mezi nimi dochází k větším sociálním rozdílům a tím i finančním možnostem. To se odráží v jejich chování ve škole v přístupu ke spolužákům i pedagogům, kteří mnohdy nemají tak drahé notebooky, mobily apod. jako někteří žáci. Učitel má stále těžší pozici, neboť závislost školy na penězích za žáky se zvyšuje. Ředitel mu zcela logicky vysvětlí, že dítě sponzora se přece tak přísně netrestá a že na vyloučení neschopného studenta je vždycky dost času.
Z dosud uvedeného naznačuji, že naše společnost klade na učitele vysoké nároky, při odměňování jejich práce však šetří. Slovně sice profesi učitele vyzdvihuje, činy zatím pokulhávají. Ne náhodou v řeči kantorů kolují vtipné narážky typu: Dva důvody mě drží ve školství - červenec a srpen.
A proč už nevykonávám kantořinu? Učiliště, kde jsem působil, bylo zrušeno. Já jsem změnil zaměstnání a ještě dva roky učil externě na gymnáziu. Možná se do školství někdy vrátím. Ale manželka vytrvala. Nejen kvůli ní mi je líto, že ani velmi dobrý učitel nedosáhne třeba na plat průměrného manažera či politika.

zobrazeno 2243x, vytvořeno 4.1.2008 22:29

 

Copyright © 2007 Beaver Site Studio Graphic - všechna práva vyhrazena

webdesign, code by Rony

php, redakční systém by Martin Žaloudek